Sjajno mjesto za nesreću - Damir Karakaš
27.10.2009. | Print | Pošalji link |

Damir Karakaš s razlogom zauzima istaknuto mjesto među suvremenim hrvatskim piscima.
Razlog je, naravno, on sam, razmetni lički sin koji se djelomično emancipirao u odnosu na primitivni zavičaj, ali ipak ne toliko da ga književno prestane tematizirati. On je i sa svojom biografijom, i stavom, pa čak i pojavom drukčiji od ostalih hrvatskih pisaca, koji su pak, čast izuzecima, prilično slični, ponekad do neprepoznatljivosti. Također, lička konkurencija Karakaševom zdravom razumu skoro da je nepostojeća, jer je Lika Hrvatskoj u novije vrijeme dala dvostruko osuđenog zločinca Mirka Norca. Kao i Darka Milinovića, za kojega doista ne treba reći ništa osim – Darko Milinović.
Nadalje, Karakaševa hvaljena zbirka priča «Kino Lika» pretočena je prošle godine u uspješan film Dalibora Matanića, s kojim pisac sada zna nastupati i u tandemu na zabavama u Močvari. S treće strane, Paolo Magelli ga postavlja u ZKM-u. Jezikom neoliberalnog marketinga, Damir Karakaš je u protekle dvije godine postao vrlo in, on je eventualno nehotični brand neprilagođenog književnika koji s jedne strane doživljava ovacije u domovini, ili barem u lijevo-liberalnom dijelu kulturne scene, a s druge mu nije problem, u potrazi za slobodom, otići živjeti na ulicama Pariza. U tom sretnom spletu okolnosti najvažnije je da je ovaj pisac doista autentičan, i kao osoba i kao literarna pojava, te mu se nikako ne može prigovoriti da se ikome prodao. Barem ne još.
![]() |
Ono što ostaje nedovoljno definirano sam je Pariz, koji se na neki čudan način, moguće i zbog svojeg mitskog statusa, izmigolji iz «Sjajnog mjesta za nesreću». Atmosfera grada, kao i emocije koje proizvodi u svima koji se u njega slijevaju, teško se može doživjeti na stranicama «Sjajnog mjesta za nesreću». Fabula romana je u svakom trenutku zanimljiva, povremeno i napeta kao u punokrvnom krimiću, jer ovaj pisac ima odličan talent da zainteresira i uvuče čitatelja u svoj svijet, bio on lički ili pariški. No, kada se uđe u Karakaševu prozu, dobri počeci i postavke ne dobivaju na intenzitetu kako stranice odmiču, nego većinom sve ostaje na istoj, ponekad monotonoj, frekvenciji.
Najbolje se to vidi u opisu ljubavne veze s alžirskom emigranticom Hadami, koju glavni lik upoznaje na polovici romana. Njihov je odnos neugodan spoj ovisnosti, nužde i naklonosti, savršena prilika da se Damir Karakaš, recimo, raspiše o mračnim stranama ljubavi. Refleksija nažalost izostaje, kao i u velikom dijelu «Sjajnog mjesta za nesreću», pa bila riječ o Matoševim tek usput spomenutim pariškim godinama, ili odnosima među rodovima. Možda je Karakaš nevina žrtva prevelikih očekivanja, ali to je prokletstvo omiljenosti s kojim se ostali hrvatski pisci ih baš i ne susreću. S ovakvom pričom, lokacijom i likovima, što je, naravno, sve zasluga autora, «Sjajnom mjestu za nesreću» nedostaje promišljanje o pripovjedanom, da bi se ovaj roman moglo bez rezerve pohvaliti. Inherentna zanimljivost Damira Karakaša, inače piščev najjači adut, njegovoj je novoj knjizi zapravo odmogla.
Gordan Duhaček
Pročitajte i ...
Pariz kao 'Sjajno mjesto za nesreću' Damira Karakaša
'Sjajno mjesto za nesreću' otkriva utrobu velegrada
'Gospodar Karlovca' - ritmizirani feljtoni Tomislava Čadeža
Tomislav Čadež - Gospodar Karlovca
Zagrebački pentagram - Paolo Magelli
Zagrebački pentagram u ZKM-u
Pet priča današnjeg Zagreba u ZKM-u
Tko koga vodi u Leipzig?
Tko bi gori, sad je doli ili hrvatski nastup u Leipzigu
Dalibor Matanić
25.01.2010.
- Srce moje kuca za nju - Borut Šeparović
- Okovani Galileo - Branko Brezovec
- Knjiga iskupljenja - Albert & Allen Hughes
- Kate's kiss - Mladen Tarbuk / Katarina Krpan
- Alabama - Dario Harjaček
- Sveti Georgije ubiva aždahu - Srđan Dragojević
- Gostovanje Austrijsko-mađarske filharmonije 'Haydn'
- Selo jednog čovjeka - Simon El Habre
- Crveni obraz Bandićeve 'crvene' kampanje
- Čuda u Poskokovoj Dragi - Ante Tomić
- Data book on Hydrocarbons - Puma 34
- GODIŠNJI PREGLED: Film 2009.
- GODIŠNJI PREGLED: Kazalište 2009.
- GODIŠNJI PREGLED: Književnost 2009.
- GODIŠNJI PREGLED: Ozbiljna glazba 2009.
- GODIŠNJI PREGLED: Likovnost 2009.
- Božićni pulover - Glenn Beck
- Put oko svijeta u 80 dana – Krešimir Dolenčić
- Boemi – Arnaud Bernard
- Avatar - James Cameron